Мій автосвіт
Мій автосвіт 11 Січ 2019
4 причини, через які автомобіль гірше розганяється взимку

4 причини, через які автомобіль гірше розганяється взимку

Взимку двигун стає потужнішим, ніж влітку, але при цьому розганяє автомобіль менш охоче, ніж в теплу пору року. Пояснюю чому так.

Двигун потужніший

Теорія розрахунку двигунів внутрішнього згоряння говорить про те, що чим нижче температура повітря на вході в поршневий двигун, тим вище коефіцієнт корисної дії. Формулою лякати не буду, але повірте, що це саме так. Наприклад, в стандарті вимірювання потужності двигуна SAE враховується така залежність: збільшення потужності мотора на 3% при зниженні температури на 20 ° С. Причина проста: холодне повітря має більшу щільність, значить несе в камеру згоряння більше кисню. Блок управління двигуном враховує цю залежність і подає більшу кількість вуглеводневого палива для забезпечення оптимального співвідношення горючої суміші. В результаті - чим холодніше на вулиці, тим більше горючої суміші може згоріти, а значить, і потужність вище.

Недарма ж у всіх сучасних турбованих двигунах повітря, стиснуте в компресорі, обов'язково проходить через інтеркулер - охолоджувач надувного повітря. Мало того, любителі стрітрейсингу давно зметикували класти на інтеркулер лід перед заїздом. Він забезпечує температуру близько 0˚С навіть при тропічній спеці за бортом.

Ще в кінці вісімдесятих років минулого століття я працював стендовим випробувачем двигунів на АЗЛК. При цьому чітко бачив за результатами вимірювань, що якщо взимку в моторному боксі вікно відкрити, даючи мотору ковток морозного повітря, то параметри відразу полізуть вгору. Причому це було справедливо і для бензинових, і для дизельних двигунів.

Динаміка розгону гірша

А чому ж тоді взимку автомобіль гірше їде і витрачає більше палива? По-перше, двигуну, щоб вийти на описаний вище ідеальний режим роботи, коли все функціонує як добре зіграний оркестр, треба ще прогрітися до робочої температури. А багато поїздок взимку настільки короткі, що ні про який повний прогрів мотора мови і не йде.

На що витрачається потужність двигуна:

  • механічні втрати в трансмісії;
  • механічні втрати на привід допоміжних агрегатів;
  • аеродинамічний опір автомобіля;
  • опір коченню шин.

А тепер розглянемо, як всі ці фактори діють на автомобіль взимку.

Рідкі і пластичні мастила, а також робочі рідини у всіх елементах ходової частини, трансмісії, рульового управління і гальмівної системи густіють з пониженням температури. А значить, потрібно більше енергії на переміщення деталей в цих агрегатах. Будь-яка коробка передач - від DSG і гідромеханічного автомата до простої механіки - на густому холодному маслі має підвищені втрати на тертя. Те саме можна сказати і до всіх типів варіаторів. Повнопривідні машини тут явно в програші. У них багато окремих агрегатів, заправлених маслом, яке густіє на морозі, а значить обертати вали і шестерні важче.

Рідина, що загусла від морозу, в гідропідсилювачі рульового управління забирає свою часткочку сил у двигуна. Навіть гальмівні рідини сильно густіють на морозі. Який зв'язок з опором руху? А проста: насос АБС насилу перекачує цей кисіль, споживаючи енергію з бортової електромережі машини.

Електромережа, взагалі кажучи, навантажена взимку значно більше. Майже цілодобово потрібні фари, включені всілякі підігріви - сидінь, скла, керма, форсунок омивача і так далі. Працюють склоочисники. А енергію дає генератор, відбираючи її у двигуна.

Аеродинамічний опір руху, особливо помітний на швидкостях понад 80 км/год, взимку також більший. По-перше, щільніше повітря, про що вже говорилося вище. А вже якщо йде сніг або сніг з дощем, то таке середовище має великий опір руху автомобіля. Сніг взимку часто обліплює автомобіль, погіршуючи його обтічність і підвищуючи опір руху.

Зимові шини створюють помітно більший опір руху, ніж літні. Вони більш «зубасті», та ще й багато моделей забезпечено шипами. Маса зимових шин зазвичай більша, ніж літніх. На морозі деякі моделі шин дубіють і також підвищують опір коченню.

Не забудемо, що при коченні коліс в сніжній колії опір підвищується в кілька раз. Важко автомобілю їхати і по свіжому снігу, але ще сильніше, напевно, всі помічали, машина втрачає хід, рухаючись в сніжно-водяній каші.

Ну і граничним випадком являється автомобіль, що забуксував в снігу. Двигун реве, потужність є, а руху ніякого немає. ККД дорівнює нулю!

Висновок

Мабуть, оптимальними порами року з точки зору максимальної тяги двигуна і мінімальних сил опору є весна і осінь, коли шини літні, снігу немає, а двигун «похолодку» тягне як звір. Ну так весна скоро! Чекаємо!

Читайте також: 4 помилки при заміні масла, які псують двигун і скорочують його життя.

0 коментарів
Подобається
Найцікавіше за сьогодні