Есмінець Zumwalt: для чого американцям у 21 столітті знадобилася «плаваюча праска»

Двадцять два мільярди, три кораблі та тонна вирваного волосся з голів конгресменів та конструкторів. Приблизно так можна коротко охарактеризувати одні з найперспективніших проєктів сучасності створення ескадреного міноносця нового покоління за авторством США. Проєкт «Замволт» — це приклад того, як можна добре розпочати і не дуже добре закінчити. Що ж являє собою унікальний корабель і чи є в нього майбутнє?

Реклама
Як тільки американці розпочали активну експансію зовні у ХІХ столітті, вони почали приділяти велику увагу флоту. Дивного в цьому нічого немає з огляду на географічні особливості, в яких сформувалися Сполучені Штати Америки. Ще в 1980-х роках у заокеанській країні задумалися про створення ескадреного міноносця (універсального бойового корабля) нового типу. Проєкт отримав назву «Замволт» та стартував уже після закінчення холодної війни у ​​1994 році. Передбачалося, що у першій чверті XXI століття флот США отримає 32 нових корабля. Однак гладко було на папері.


Проєкт стартував 1994 року.


14.5 тонн водотоннажності, довжина 183 метри і ширина 24.6 метра. Кевларове бронювання окремих вузлів. Екіпаж у 143 особи. Найновіша система радіолокаційного виявлення AN/SPY-3. Два дизель-газотурбінні двигуни Rolls-Royce Marine Trent-30 потужністю 78 МВт дають швидкість руху до 30 вузлів (55.5 км/год). І, звичайно ж, дизайн за технологією «стелс», що знижує помітність «Замволта» для засобів виявлення в десятки разів (за деякими даними в 50). Вже всього цього разом із парою-трійкою знімків має бути достатньо, щоб визнати – «Замволт» чудовий!


Дивіться, 22 млрд доларів іржавіє.


Ось тільки корабль має безліч проблем. У 2016 році на есмінці виявилися проблеми із силовою установкою. У 2017 році виявились проблеми з електричною мережею. А на початку грудня 2021 року до мережі взагалі потрапили знімки, що вказують на те, що гордий есмінець нового покоління фактично не обслуговується і нагадує «іржаве відро». При цьому багато питань у конструкторів викликає стійкість корабля. І це результат як мінімум двох десятиліть розробки та витрати 22 млрд. доларів США.


Незважаючи на проблеми, майбутнє у корабля є.


Але чи все так погано? У 1990-х планувалося побудувати 32 нових есмінці. Потім програму урізали до 24. Потім до 7, а за підсумком випустили всього три: USS Lyndon B. Johnson, USS Michael Monsoor і перший USS Zumwalt. Наразі проєкт прибуває у підвішеному стані, проте американці його не кидають. Конструктори стверджують, що всі виявлені на судні проблеми – усунуті. Тим більше, що після довгих суперечок ціль застосування для «Замволта» таки знайшлася. Есмінці планується використовувати головним чином як протикорабельний засіб. У цій справі судну допомагатимуть 20 УВП Mk.57 із 80 ракетами системи «Томогавк», пара 30-мм гармат АУ Mk.46 та пара 155-мм гармат АУ AGS.


Головна перевага – мала помітність.


Дивіться також: Найкраща гармата у своєму класі: що особливого у німецькій Skyranger 30

0 Коментарів
20138 переглядів
Авторизуйтесь за допомогою
щоб оцінити цю статтю!
Або ж виберіть інший спосіб для авторизації
Подобається
Коментувати
Поділитись
Найцікавіше за сьогодні