MOTO life
MOTO life 28 Січ 2019
ЧОППЕР - мотоцикл з американським духом свободи!
ЧОППЕР - мотоцикл з американським духом свободи!
ЧОППЕР - мотоцикл з американським духом свободи!
ЧОППЕР - мотоцикл з американським духом свободи!

ЧОППЕР - мотоцикл з американським духом свободи!

Для більшості смертних все, що не спортбайк, кросач або очевидний класік - це чопер. Якщо спробувати дати чоперу більш чітке визначення, то це буде дорожній мотоцикл зі зміненим рейком (кутом вилки щодо перпендикуляра до землі) або створеної з нуля рамою і часто подовженою вилкою. Проте, це опис дуже умовний і поверхневий. Як вийшло, що чоперами в наші дні називають абсолютно все, в тому числі заводські, абсолютно стандартні мотоцикли, з зухвало нудним виглядом яких якраз і борються кастомайзери, давайте розберемось.

Історія

Як і практично вся кастом-культура США, тюнінг і кастомайзинг мотоциклів почалися після Другої світової війни, коли американські солдати повернулися додому і швидко почали нудьгувати за адреналіном. Саме тоді і саме вони почали знімати з важких і перевантажених Harley-Davidson і Indian крила, фари, сумки - одним словом, все, що не розганяло (або тим більше зупиняло) мотоцикл, навіть переднє гальмо іноді «йшло в топку». Так з'явилися боббер, предтечя чопперів. Зараз, знявши з великого мотоцикла абсолютно все зайве, а решта замінивши на менше (наприклад, замість великого бака поставити менший, також вчинити з фарою, підніжками, вихлопною системою) мотоцикл «худне» на 30 ... 50 кілограмів. У 1950-х же з модою на крила, що закривають півколеса, величезні сидіння, важезні матеріали і повсюдне використання металу мотоцикл полегшувався мало не в 2 рази.

У 1960-х культура кастомайзингу після роботи виключно на швидкість і легкість перейшла в напрямок витребеньок, кітчу і нонконформізму. Після багатьох років швидкісних і потужних доробок без огляду на стиль і красу прийшов час яскравих, стильних і надзвичайно химерних модифікацій. В першу чергу під ніж пішли рами - доробка торкнулася кута установки передньої вилки. Багато байкери, звичайно, до сих пір стверджують, що основна фішка чопперів - божевільна довга вилка з диким рейком - спочатку була абсолютно утилітарною. По-своєму це вірно - довга вилка під великим кутом дозволяє дуже впевнено, хоч без рук, їхати по прямій дорозі, яких в Штатах дуже багато. Але ось повертати і маневрувати складніше в рази, вже тим більше якщо вилка вище людського зросту. Недарма в багатьох штатах є закони, що обмежують довжину вилки і кут її установки, як і висоту керма.

див. також: "Словник ЧОППЕРиста"

Подальша історія чопперів пішла по наростанню безумства і навмисної безглуздості, що як раз і робить їх одним з найрадикальніших видів кастомайзинга мотоциклів. Так, в 1970-х абсолютно нормальним було створити монолітну, склеєну склопластиком і шпаклівкою конструкцію, що включає раму, бак, основу сидіння, маслобак, заднє крило і sissybar (по суті, пасажирська спинка, розмір якої кастомайзери також довели до божевілля, а форму - до творів абстрактного мистецтва) і пофарбувати в психоделічні кольори. У 1980-х все трохи заспокоїлося, стало усталеним. До цього часу Harley-Davidson і його японські конкуренти щосили робили досить легкі і охайні мотоцикли, які для багатьох обивателів мало чим відрізнялися від кропітко зроблених вручну чопперів. Зараз чоппером називають абсолютно все - і заводські американські крузери, і повністю кастомні мегапроекти, і «роздягнені» туристичні мотоцикли. Це усталене поняття, як панк-рок, таке собі «причісування під одну гребінку».

Види

В наші дні чопперобудування має три напрямки, які кардинально відрізняються один від одного. У першому, найпоширенішому випадку береться сучасний американський, японський або, навіть англійська крузер, злегка полегшується, перетворюється деталями з eBay, іноді фарбується в більш-менш цікавий колір і відтепер називається чоппером. Хорошим винятком з правил буває зміна рейка за рахунок заміни траверс, вилка springer, рама hardtail (без задньої підвіски) і пара кастомних деталей.

Другий шлях, найбільш близький до класичного, рафіноване поняттю чопера стало знову сильно популярне в Америці в останні років десять. При будівництві використовується стара рама від Harley-Davidson або Triumph, бажано зі зміненою геометрією, звичайно, hardtail, мотор не молодше 30 років, ті ж божевільні довгі вилки, кермо дивної форми, баки, часто пофарбовані років 30-40 назад з порядно потрісканою фарбою за своє життя. Збирається конструктор зі старих, навіть вантажних деталей і приправляється зробленими вручну деталями.

Ну і, звичайно, третій варіант, в цілому, ненависний всім, хто «тру». Деякі взагалі не зараховують цей напрям до чоппер і називають його просто custom bike. До нього відноситься все те, що можна побачити на Discovery - Orange County Choppers, West Coast Choppers і т.п. (хоча, треба зізнатися, Джессі Джеймс, творець West Coast Choppers, робив дійсно хороші класичні чоппери, просто не для телевізора). Ультрадорогі, недобірно химерні, зроблені на замовлення корпорацій, зірок і телеведучих, монстри, звичайно, там є політ інженерної думки, але ні про яке бунтарство і кропітку ручну працю мови тут немає.

Суспільство

Harley-Davidson в своїй маркетинговій політиці завжди експлуатував поняття свободи. Тільки мотоцикл міг дати свободу, тільки порожнє шосе, ти і твій мотор і все таке. Forever two wheels. В цьому випадку чоппер - це, по суті, рафінована свобода на межі асоціальності і анархії. Нічого зайвого, мінімум комфорту і при цьому повне самовираження через створений тобою апарат. Це ставлення дуже підходило мотоциклетним клубам з самого початку існування мотокультури.

0 коментарів
Подобається
Найцікавіше за сьогодні